Osaa tunnistaa ja määritellä ajoneuvoissa analysoinnissa käytettäviä mittausmenetelmiä. Tuntee erilaisia mittausmenetelmiä, muttei osaa perustella valintojaan. Toimii ryhmässä. Tunnistaa vuorovaikutustaitonsa. Tunnistaa omalle alalle tärkeitä toimintatapoja.
Osaa jäsentää eri mittausmenetelmiä suhteessa toisiinsa. Osaa valita eri mittausmenetelmistä ongelmaan sopivimman ja perustella valintansa. Osaa toimia yhteistyössä vastuullisesti ja on valmis kehittämään vuorovaikutustaitojaan.
Ymmärtää laaja-alaisesti ajoneuvojen järjestelmiä. Osaa valita juuri tiettyyn ongelmaan sopivan mittausmenetelmän ja luoda uusia mittausmenetelmiä. Osaa toimia yhteistyössä vastuullisesti, joustavasti ja rakentavasti. Kehittää sekä omaa että ryhmän vuorovaikutusta.
Risto Myllymäki
Autotekniikan taskukirja ja moottorialan sähköoppi
lähiopetus
demonstraatiot
esitelmät
raportti/työselostus
ongelmalähtöinen opiskelu
laboratoriotyöskentely/työpajatyöskentely
tentti
Opintojaksopalaute on pakollinen osasuoritus
Arvostelu perustuu tehdyistä työselostuksista, tentistä ja laboratoriotyöskentelystä.
Tentti on viimeisellä kerralla.
Yhdestä tehdystä (3.työkerta) työstä on tehtävä kirjallinen työselostus, joka luovutetaan valvojalle viimeistään kaksi viikkoa myöhemmin työn tekemisestä. Kirjallinen työselostus on ryhmallä yhteisvastuullinen. Myöhästynyttä työtä ei oteta vastaan.
Suomi
30.08.2021 - 05.11.2021
02.07.2021 - 10.09.2021
2 op
21AUTOB
Risto Myllymäki, Lotta Markkula, Esa Salin, Annina Korpela, Päivi Suominen-Tontti
Autotekniikka
Autotekniikan tutkinto-ohjelma
TAMK Pääkampus
0-5
Ei ole
28h lähiopetusta ja 19h itsenäistä työskentelyä.
Kurssi suoritukseen vaaditaan kaikkien osa-alueiden suorittamisesta. Myöhästyneitä raportteja/esitelmiä ei oteta vastaan. Kurssilla vaaditaan 100 %:sta läsnäoloa. Lääkärin todistuksella voi olla pois, mutta työsuoritus joudutaan suorittamaan jälkikäteen. Hylättyjä kurssin osia ei voi suorittaa erikseen, vaan koko kurssi on suoritettava uudestaan. Kurssilla tehdään erillisen listan mukaisesti töitä (työohjelma).
Luennot alkavat aloitus tilaisuudella, jolloin tehdään mm ryhmäjaot ja käsitellään teoriaosuudet.
Laboratoriotyöt tehdään erillisen listan mukaan. Yhdestä laboratorio työsta tehdään laboratorio selostus.