Opiskelija suoriutuu kurssilla käytettävien ohjelmien peruskäytöstä.
Hän osaa tehdä kurssin harjoitustyöt.
Opiskelija osallistuu opetustilanteisiin aktiivisesti. Opiskelija on omaksunut kurssilla käytettävät ohjelmat hyvin. Opiskelija kykenee tuottamaan kurssilla opeteltuja menetelmiä käyttäen teknisesti ja visuaalisesti laadukkaita töitä.
Opiskelija on sisäistänyt kurssin asiat erinomaisesti ja hän on aktiivisen kurssiosallistumisen ja omatoimisen työskentelynsä avulla päässyt pitkälle kurssin aihealueissa. Hän ratkaisee sujuvasti ohjelmien käyttöön liittyviä ongelmia. Opiskelijan tuottamat ensiluokkaiset työt soveltuvat referensseiksi ja esikuviksi.
Luennot, demonstraatiot, keskustelu, pienet harjoitukset, laajemmat harjoitustyöt
Arviointi perustuu pääosin harjoitustöihin, opettajan tekemään arviointiin sekä vertaisarviointiin.
Suomi
01.08.2021 - 10.12.2021
01.07.2021 - 14.09.2021
5 op
20I800
0 - 35
Jaakko Aumala, Tuomo Joronen
Ks. moodle
Rakennusarkkitehti
Rakennusarkkitehdin tutkinto-ohjelma
TAMK Pääkampus
2 op
0-5
Keskusteltavissa, jos erityisiä edellytyksiä on olemassa.
Ei
Ei tenttejä. Arviointi perustuu töihin.
Ei
5 OP vastaava kuormitus, josta osa oppituntien/luentojen osuutta ja osa harjoitustöihin kuluvaa.
Sisältö jaksottuu Aumalan ja Jorosen opetukseen aihealueittain. Tarkemmin tästä moodlessa.
Opiskelija ei ole tehnyt vaadittavia tehtäviä lainkaan tai saavutetut vähimmäistavoitteet ovat jääneet toteutumatta.
Vähimmäistavoitteet on saavutettu, ja opiskeloija on palauttanut kurssiin kuuluvat tehtävät. Tehtävät ovat laadultaan minimitavoitteisiin yltäviä. Opiskelija kaipaa vielä runsaasti lisäharjoittelua toimiakseen työelämässä laadukasta visualisointia vaativissa tehtävissä.
Opiskelijalla on valmius tehdä perustason visualisointia. Työn jälki on ainakin lähes julkaisukelpoista tasoa niin sisällöltään, kuin myös teknisesti. Opiskelija tuskin työllistyisi vielä tällä osaamisella visualisointipainotteiseen työtehtävään ilman lisäharjoitusta. Opiskelija on osoittanut aktiivisuutta kurssin luentotilanteissa.
Opiskelijalla on valmius toteuttaa julkaisukelpoista ja erittäin laadukasta visualisointiaineistoa ja työllistyä jopa sellaisiin tehtäviin, joissa visualisointi on keskeisessä osassa. Opiskelija hallitsee aihealueen laajasti ja voi tarvittaessa toimia tukena muille ohjelmistojen ja menetelmien käytössä. Opiskelija kykenee ratkaisemaan visualisointiohjelmistoihin liittyviä teknisiä ongelmia itsenäisesti. Opiskelijan tuottamat ensiluokkaiset työt soveltuvat
referensseiksi ja esikuviksi.