Petteri Jekunen
Kurssilla ei ole varsinaista oppimateriaalia.
Vaatimusmäärittelyn tueksi:
Managing Software Requirements the Agile Way
https://andor.tuni.fi/permalink/358FIN_TAMPO/1j3mh4m/alma9911196181005973 (not translated)
Ensi sijassa itsenäinen työskentely projektiryhmissä.
Lisäksi projektipalaverit, tietoiskut. (not translated)
Henkilökohtainen panos 70 %
Projektiryhmän toiminta 30 %
Arviointi perustuu tuntikirjanpidon merkintöihin, projektipalavereihin ja tuotoksiin (ohjelmointi, dokumentointi) sekä mahdollisesti vertaisarviointiin.
Arvioinnin kriteereinä tuotosten määrä ja laatu, tehdyt tunnit, yhteistyö ja osaamisen jakaminen, projektityössä vaadittavien substanssi- ja metataitojen hallinta. (not translated)
Finnish
03.01.2022 - 30.04.2022
15.11.2021 - 09.01.2022
6 cr
18I224
0 - 62
Juha Ikonen, Teemu Heinimäki
ICT Engineering
Degree Programme in ICT Engineering, students who began in 2014-2018
TAMK Main Campus
0-5
Esimerkiksi työelämässä meneillään olevaan vastaavaan ohjelmistoprojektiin osallistuminen, raportoiminen ja tulosten esitteleminen sovitulla opintojaksolla.
Tarkemmat yksityiskohdat sovitaan opettajan kanssa. (not translated)
Projekteille pyritään hankkimaan asiakkaita todellisesta työelämästä / käynnissä olevista tutkimushankkeista. (not translated)
Kurssilla ei ole tenttiä. (not translated)
Itsenäinen työskentely projektiryhmissä 60–80 h
Kurssin yhteiset palaverit n. 20 h
Kuormitus jakaantuu tasaisesti toteutuksen koko ajalle. (not translated)
Opiskelija ei ole osallistunut aktiivisesti kurssin yhteisiin projektipalavereihin tai tehnyt mainittavasti töitä omalle projektille. (not translated)
Opiskelija on osallistunut kurssin yhteisiin projektipalavereihin ja tehnyt jonkin verran töitä omalle projektille. (not translated)
Opiskelija on osallistunut kurssin yhteisiin projektipalavereihin, tehnyt töitä omalle projektille ja pystyy osoittamaan tuotoksia, joiden eteen projektin aikana tehnyt työtä. Opiskelija on osoittanut yhteistyökykyä omassa projektiryhmässään. (not translated)
Opiskelija on osallistunut aktiivisesti kurssin yhteisiin projektipalavereihin ja tehnyt kiitettävästi töitä omalle projektille ja pystyy osoittamaan kiitettävän määrän tuotoksia, joiden eteen projektin aikana tehnyt työtä. Opiskelija on osoittanut aloitekykyä ja kiitettävää yhteistyökykyä projektiryhmässä. (not translated)